تبلیغات
گفتمان - مصاحبه با دکتر بخشی ، استاد دانشگاه اقتصاد یزد
گفتمان
راه است و چاه ؛ دیده ی بینای آدمی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دشمن ما یعنی اون دستگاه مقتدر مادی که تا قبل از انقلاب ، بر اقتصاد این کشور و سیاست این کشور و فرهنگ این کشور و منابع این کشور و تصمیمات مسئولان این کشور مسلط بوده از این وضع ناراحته ، می خواهد اینرا عوض کند . چکار کند ؟ برای او تنها راه اینست که ملت ایران و مسئولان ایران به یک محاسبه ای برسند ؛ در نهایت ، که ادامه این راه ، احساس کنندبه صرفشان نیست . می خواهد این محاسبه را بر ذهن شما تحمیل کند . می خواهد من و شما به این نتیجه برسیم که صلاح نیست در مقابل آمریکا ، در مقابل این دستگاه های سیاسی تابع کارتل های گوناگون اقتصادی ؛ در مقابل اینها ، انسان خیلی هم بایستد ، خیلی هم مقاومت کند ، از بعضی از حرفها باید دست کشید ، کما آنکه گفتند دیگر ، در یک برهه ای کسانی گفتند : آقا ول کنید قضیه ی اسرائیل را ، ول کنید قضیه فلسطین را ، ول کنید قضیه عدالت در سطح جهانی را ، حمایت از ملت های عدالت خواه را ، رها کنید این حرفها را ، چه کار دارید، به خودتان بچسبید . این همان تغییر محاسبات است ؛ دشمن اینرا می خواهد . با گفتمان آمده ایم که از محاسبات درستمان حفاظت کنیم و از تغییر نادرست محاسباتمان جلوگیری کنیم.

مدیر وبلاگ : مرتضی
مصاحبه ای که ملاحظه می فرمایید شامل 7 سئوال اقتصادی از جناب دکتر بخشی عضو هیت علمی اقتصاده دانشگاه سراسری یزد می باشد. برای مشاهده ی مصاحبه به ادامه ی متن بروید.

با سلام لطفا خودتون رو مختصرمعرفی کنید و از کتابهایی که تالیف کردید بفرمایید .

بسم ا.. .اینجانب رسول بخشی  دستجردی هستم و تخصصم هم اقتصاده کلانه . کتابی اخیرا منتشر کردیم تحت عنوان  آسیب شناسی نظریه بهره و نظام بانکداری متعارف که در این کتاب اصول و مبانی اقتصاد سرمایه داری در حوضه بهره و بانک را به نقد کشیدیم و سعی کردیم طرحی متناسب با الگوی برآمده از اقتصاد اسلامی بجای اون ارائه کنیم .

شما عوامل اصلی در ایجاد  بحران های اقتصادی کشور ( تورم ، بیکاری و ... ) را در چه میدانید ؟

به نظر بنده دلایل بیکاری و تورم ممکنه زیاد باشه ولی مهمترین هاشون را در دو تا عامل میدونم. یکی وجود بهره یا همان ربا که الان گسترش پیدا کرده در جامعه ، به نام بهره ، بنام کارمزد در صورتی که کارکردش ، کارکرد همان ربایی است که مورد تحریم اسلامه . یکی از عامل های مهم اینه . و یکی از عامل های مهم دیگر خود نظام بانکی است ، صرف نظر از بهره ای که پرداخت یا دریافت میشه . اگر بهره وجود داشته باشه باعث تورم است و اگر و جود هم نداشته باشه بخاطر خود نظام بانکی می تونه بهره تولید بشه . حالا اگه استدلالی هم لازمه ، من ارائه بکنم !؟

در حد اینکه مخاطبتون دانشجویان غیر اقتصادی هستند .

بله ، مثلا فرض کنید که نرخ بهره 10 درصد باشه یعنی 1000 تومان امسال با 1100 تومان سال دیگر یکی خواهد بود یعنی شما قرارداد گذاشتی از الان که 1000 تومان امسال ، سال دیگر با 1100 تومان برابر باشد چون نرخ بهره را 10 درصد گرفتید . حال که شما قرارداد گذاشتید که 1000 تومان امسال سال دیگر با 1100 تومان یکی باشد چنانچه کالایی مانند این ماژیک الان 1000 تومان باشد سال دیگر 1100 تومان خواهد بود. چون خودت قرارداد گذاشتی که 1000 تومان امسال با 1100 تومان سال دیگر یکی باشد ، پس قاعدتا کالایی که امسال قیمتی دارد ، حتما 10 درصد سال آینده رو قیمتش خواهد رفت . حالا اگه شما قرار داد میذاشتی رو 5 درصد، قیمت ها 5 درصد زیاد می شد . اگه 1 در صد می گذاشتی قیمت ها یک درصد زیاد میشد بنابراین یکی از دلایل اصلی تورم وجود بهره ی بزرگتر از صفر است . دلیل دوم ، گفتم بانکه ؛  بانک چه جوری میتونه باعث تورم بشه ؟ از طریق خلق پول . خلق پول نه چاپ پول ، چاپ پول در اختیار نظام بانک مرکزی است. خلق پول در اختیار بانک های تجاریه. بانک هایی که زیر مجموعه بانک مرکزی اند مثل بانک تجارت ، بانک ملت، بانک سپه و کلیه ی شعب بانکی اقدام به خلق پول می کنند نه چاپ پول خلق پول. خلق پول هم یعنی شما سپرده ای در بانک می ذاری بانک هم این سپرده را به شخص دیگری وام می دهد . اون شخصی همه که اون وام را گرفت اون وام را هزینه می کنه می شه به اصطلاح دارایی افراد دیگری که اون افراد مجدادا همان پول را در بانک می ذارن و آن پول دوباره منشا وام بعدی می شه . با اینکار خلق پول ، خلق تقاضا ،سرعت خلق پول هم همیشه از سرعت افزایش تولید بالاتره بنابراین تورم ایجاد میشود

چه راهکار هایی برای حل این مشکلات ارائه میدید ؟

 به صورت علمی باید با بهره ی بزرگتر از صفر مبارزه بکنیم . البته بهره صرفا بهره ی بانکی نیست. منظور ما از بهره ، بهره ی بازار است ، بهره ای که تو بازار وجود داره. منظور مثلا رو کالای مختلفی که به صورت قسطی شما تهیه می کنید یا هر چیز دیگری که اصطلاحا بهش اسکونت می گن ، باید با این مبارزه کرد که این هم شیوه ی علمی دقیق داره و می شه دقیقا  باهاش برخورد کرد از طریق شناسایی ریشه های ایجاد این نرخ . چون بهره ریشه هایی داره، بخاطر ریشه هایی ایجاد شده و باید ریشه ها را شناخت و با اون ریشه ها مبارزه کرد و بهره رو کم کرد و رسوندش به صفر . و راه دوم ممانعت از خلق پول بانکی است ما باید سیستم بانکی ای تعبیه بکنیم که امکان خلق پول نداشته باشد.

آقای دکتر آیا عقب نشینی از مواضع هسته ای کشورمان باعث رهایی از مشکلات ناشی از تحریم ها می شود ؟

خیر، به نظر من نه ؛ تورم و بیکاری که در حال حاضر تو اقتصاد ایران وجود داره بیشتر ریشه های داخلی داره . ریشه های تورم و بیکاری ریشه در سیاست گذاری غلط اقتصادی در سالهای گذشته ؛ و اخیرا موجب تورم و بیکاری بشه و ارتباط چندانی با تحریم ها نداره چون به هر حال تحریم های شدیدی که امروز وضع شده درسته اثر داره ولی اثر بلند مدت نداره مثلا نرخ تورم بلند مدت در اقتصاد ایران ممکنه 20 درصد یا 15 درصد باشه حال این تحریم می تونه یه درصد دو درصد اضافه بکنه و همین قدر اثر داره ولی یه چیز اساسی نیست حالا بحث انرژی هسته ای برای ما یه چیزه اساسی و حیاتی  ، و برای ما اهمیت داره ، آینده ی ما را تامین می کنه ، ما نمی آییم حالا یه سلاحی وجود داره ، بخاطر اینکه تورم ما دو درصد کم بشه چون علت اصلی تورم 15 درصدی اون 20 درصد سیاست گذاری غلطه ، حالا ما نمی آییم ، منطقی نیست که اینکه به خاطراینکه دو درصد تورم ما کم بشه بخواهیم به اصطلاح قیصریه را برای ده سال به آتش بکشیم و اینها دو موضوع کاملا مستقل از همه و راه حل مقابله با مشکلات اقتصادی کشور تنظیم  سیاست های درست اقتصادی متناسب با اصول علمی است که الحمد ا.. این اصول وجود داره فقط باید پذیرفته بشن و اجرا بشن

آقای دکتر آیا نحوه ی هدفمندی یارانه ها در کشور درست انجام شده ، نظرتون در این مورد چیست ؟

خب ببینید اینکه قطعا قیمتها باید واقعی باشه ، تو اقتصاد پذیرفته است . روشنه که قیمت ها باید واقعی باشد ، قیمت هایی که به اصطلاح غیر واقعی باشد علامت غیر واقعی به کارگذاران اقتصادی میدهد. و اونها مجبور می شن بصورت غیر طبیعی رفتار بکنند ، رفتار غیر طبیعی همیشه یه رفتار بلند مدت نیست اولا . ثانیا : رفتار های غیر طبیعی نتایج نامناسب به بار می آره . بنابراین اینکه قیمت ها باید واقعی باشند  تردید توشه . بحث نحوه ی انجام این مسئله است ما خود هدف اصلی این بود که برای مبارزه با تورم و بیکاری ؛ مسئله اصلی این بود که بیاییم هدفمندی یارانه ها را واقعی بکنیم . که خب این در نوع خودش قابل تقدیر و تشکره ولی بهتر بود راههای دیگری را گزینه اش بکنیم . چون همونطور که خدمتتون عرض کردم علت بیکاری و تورم در مسائلی دیگه است که اگه اون مسائل ؛ بحث بهره و بحث نظام بانکی حذف بشه ، یکی از تبعات مثبت اون واقعی شدن قیمت ها است . در وقع این بحث هدفمند شدن یارانه ها خودش معلوله . معلوله انجام اصلاحات درست تو سیاست های اقتصادی تو حوضه پول وبهره . اگر نظام پولی و بانکی ما اصلاح بشه یکی از نتایج و تبعاتش اینه که یارانه ها هدفمند خواهند شد و به تبع ، قیمت ها واقعی می شوند

در نامه اخیر 43 اقتصاد دان به دولت ، دولت محکوم به اخذ تصمیم گیری های غیر کارشناسی و عجولانه شده است ، نظر شما در مورد اون نامه چیست ؟ ( اینجا یکی از دانشجویان جناب دکتر درب اتاق ایشان را زدند و دکتر ترجیح دادند که این سئوال و سئوال بعد را کتبا پاسخ دهند ، همینجا از لطف ایشان صمیمانه تشکر می کنیم. )

نامه ی 43 اقتصاددان حاوی نکات مختلفی است . اما به نظر می رسد در بخش هایی از این نامه شیوه علمی در قضاوت و پیشنهاد سیاست گذاری رعایت نشده است . برخی از این پیشنهادات حتی برخلاف نظریه اقتصاد متعارف ( اقتصاد سرمایه داری ) است و علاوه بر آن ، تجربه نیز آنها را تایید نمی کند . برای نمونه ، از بین پیشنهاداتی که ایشان ارائه نموده اند ، به موضوع استقلال بانک مرکزی اشاره می کنیم . ظاهرا تجربه ایالات متحده و اروپا در استقلال بانک مرکزی مورد دقت و مطالعه امضا کنندگان قرار نگرفته است . ایالت متحده مستقل ترین بانک مرکزی را در اختیار دارد . در تجربه ایالات متحده و اروپا ، بجای آنکه بانک مرکزی وابسته باشد ، دولت وابسته به بانک مرکزی شده است . این اقتصاددانان معتقدند عدم استقلال بانک مرکزی زمینه ساز اصلی تورم در کشور است . و لذا چنانچه بانک مرکزی مستقل شود ، تورم مهار خواهد شد . از نظر این اقتصاددانان چون بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه دولت ، پول ( اسکناس و مسکوک ) منتشر می کند ، تورم را دامن می زند . اما باید گفت ، دلیل تورم نه چاپ

 پول توسط بانک مرکزی ، بلکه خلق پول توسط شبکه بانکی است . خلق پول موضوعی است که به استقلال یا عدم استقلال بانک مرکزی ربطی ندارد . بانک مرکزی مستقل هم باشد ، امکان خلق پول و رشد نقدینگی وجود دارد .

برای کنترل تورم باید موضوع خلق پول را مورد بررسی قرار داد . داعیه استقلال یافتن بانک مرکزی بجای اینکه ریشه هایی اقتصادی داشته باشد ، موضوعی سیاسی است که سال ها قبل توسط عده ای در سراسر دنیا تبلیغ شده است .

به نظر شما دلیل هجوم مردم به سمت بازار های ارز طلا وسکه ، وجود عدم اعتماد مردم به عملکرد اقتصادی دولت است ؟

دلیل هجوم مردم به بازار های مسکن و ملک و طلا و ارز: نقدینگی سرگردان در اقتصاد ایران از یک طرف و عدم سیاست گذاری های دقیق اقتصادی در بازار مسکن و ... از طرف دیگر ، مهم ترین دلایل هجوم به بازار های مذکور است . دارایی هایی مانند زمین ، مسکن و طلا و ارز ، دارایی هایی تلقی می شوند که عرضه آنها یا ثابت ، یا بسیار محدود است و یا امکان افزایش عرضه آنها هم پای رشد تقاضا وجود ندارد . در این شرایط چنانچه به این قبیل دارایی ها هجوم آورده شود ، قیمت و بازدهی روی این دارایی ها نسبت به بقیه دارایی هایی که امکان تولید و عرضه شان فراهم تر است ، بالاتر خواهد رفت . نتیجه این اختلاف در بازدهی خروج سرمایه و عوامل تولید از داریی های گروه دوم و بنابراین کاهش عرضه آنها و به التبع ، افزایش قیمت آنها خواهد بود . علاوه بر آن نیروی کار بیکار شده ای که قبلا در تولید دارایی های مذکور مشغول بودند ، نمی توانند در تولید دارایی های گروه اول ( زمین ، طلا و ارز) مشغول شوند و لذا بکاری ایجاد خواهد شد . زیرا عرضه زمین ، طلا و ارز را نمی توان از طرق استخدام بیشتر افزایش داد .

در اینجا لازم است دولت از یک طرف قوانین و مقررات سخت گیرانه ای برای ممانعت از ورود سرمایه های سرگردان به بازار مسکن و طلا و ارز وضع کند . مثلا بر زمین و املاک بلا استفاده مالیات های سنگین وضع کند ، و از طرف دیگر از طریق اصلاح نظام بانکی ، قدرت خلق پول شبکه بانکی را به حداقل ممکن کاهش دهد تا مانع از تولید نقدینگی سرگردان شود .

 

نوع مطلب : تحلیل، دانشگاه، نشریه، 
برچسب ها : اقتصاد اسلامی، ربا، بانکداری، دکتر رسول بخشی دستجردی، اقتصاد، دلایل وجود بحران در اقتصاد ایران، مشکلات اقتصادی،
لینک های مرتبط : متن نامه ی 43 اقتصاددان به دولت،
چهارشنبه 16 اسفند 1391
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:03 ب.ظ

Thank you. I like this.
levitra online levitra online buy levitra levitra prices levitra online buy levitra 10mg buy levitra 20 mg vardenafil generic levitra levitra 20mg
سه شنبه 10 مهر 1397 08:32 ق.ظ

Many thanks. Plenty of knowledge!

cialis for sale south africa enter site natural cialis cialis 05 cialis authentique suisse generic for cialis trusted tabled cialis softabs prix de cialis cialis generico in farmacia buy name brand cialis on line cialis tablets australia
یکشنبه 8 مهر 1397 05:12 ق.ظ

Wonderful knowledge. Cheers!
only now cialis 20 mg online cialis cialis coupon cialis generico low cost cialis 20mg 200 cialis coupon rezeptfrei cialis apotheke buy cialis sample pack buy cialis cheap 10 mg canadian drugs generic cialis
شنبه 31 شهریور 1397 06:54 ب.ظ

Incredible a lot of amazing advice!
canadian pharmacy uk delivery canadian online pharmacy Canadian Pharmacy USA rx from canada canada online pharmacies medication canadian government approved pharmacies rx from canada canada medication pharmacy drugs for sale cialis from canada
سه شنبه 27 شهریور 1397 05:23 ب.ظ

Kudos, Good stuff.
precios de cialis generico brand cialis nl we recommend cialis best buy safe site to buy cialis online effetti del cialis cialis therapie buy cialis online legal achat cialis en itali cialis sale online cialis rezeptfrei
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:10 ق.ظ

You have made your point very well!.
comprar cialis navarr prices on cialis 10 mg cialis online order cialis from india buy generic cialis when will generic cialis be available buy cialis online legal cialis coupons recommended site cialis kanada cialis generic availability
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:56 ب.ظ

Amazing many of awesome knowledge!
canadian prescription drugstore drugs for sale usa canada drugs canadian government approved pharmacies canada medications information canadian drugstore candida viagra online pharmacies tech school drugstore online shopping canadian government approved pharmacies
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:18 ق.ظ

Nicely put. Many thanks.
can you buy viagra over the counter order sildenafil pharmacy viagra online where to buy viagra online online pharmacy order sildenafil buy online uk viagra uk prescription where to buy viagra cheap vigra online viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:32 ب.ظ

Regards. An abundance of facts!

sialis cialis 10mg prix pharmaci where do you buy cialis prescription doctor cialis cialis lilly tadalafi acquistare cialis internet cialis 20 mg best price cialis 5 mg scheda tecnica acheter cialis meilleur pri cialis daily dose generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:58 ق.ظ

Many thanks. Loads of content!

price on viagra how to buy viagra on line buy viagra south africa viagra tablets online purchase viagra order online uk buy viagra uk pharmacy generic viagra purchase where to buy cheap viagra buy cheap generic viagra online generic viagra pharmacy
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:18 ق.ظ

Reliable posts. Thank you!
i recommend cialis generico try it no rx cialis cialis tadalafil opinioni cialis generico click now cialis from canada cialis qualitat cialis arginine interactio cialis side effects dangers cialis pas cher paris only best offers cialis use
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:21 ب.ظ

Superb info. Many thanks!
the best choice cialis woman buying brand cialis online tadalafil 10 mg venta cialis en espaa cialis without a doctor's prescription 40 mg cialis what if i take wow look it cialis mexico cialis kaufen bankberweisung cialis 20 mg best price cialis online deutschland
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:39 ق.ظ

Thanks. An abundance of content!

where yo buy viagra buy canadian viagra online sildenafil citrate tablets buy viagra without presc buy viagra without consultation viagra where to buy viagra no prescription where can i buy generic viagra online viagra blue pill
جمعه 17 فروردین 1397 11:20 ب.ظ

Nicely voiced without a doubt! .
cialis without a doctor's prescription generic cialis pro cialis generique 5 mg cialis 5mg billiger cialis 5 mg scheda tecnica cialis prices wow look it cialis mexico cialis generique cialis online nederland only best offers cialis use
جمعه 3 فروردین 1397 09:18 ب.ظ

Thank you! Wonderful information.
cialis 20mg where cheapest cialis acquistare cialis internet cialis kamagra levitra cialis 20 mg cost cialis mit grapefruitsaft we choice cialis pfizer india side effects for cialis low cost cialis 20mg female cialis no prescription
دوشنبه 28 اسفند 1396 02:53 ق.ظ

Whoa loads of useful data!
cialis professional yohimbe generico cialis mexico tadalafil tablets recommended site cialis kanada bulk cialis cialis super acti prices for cialis 50mg acquisto online cialis order cialis from india cialis coupon
شنبه 5 اسفند 1396 09:39 ق.ظ
مقاله بسیار پر جنب و جوش، من آن را دوست داشتم. آیا بخش 2 وجود خواهد داشت؟
جمعه 17 آذر 1396 05:02 ب.ظ
Hi there Dear, are you really visiting this web site
regularly, if so afterward you will absolutely get pleasant know-how.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:43 ب.ظ
You could definitely see your enthusiasm in the work you write.
The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
At all times follow your heart.
شنبه 19 فروردین 1396 10:12 ب.ظ
Hello, Neat post. There's a problem with your web site in web explorer,
could check this? IE still is the market chief and a big component to other folks will omit your excellent writing due
to this problem.
جمعه 15 بهمن 1395 08:45 ب.ظ
دوست عزیز یکم متنشو به لحاظ ادبیات ویرایش می کردی این چیه آخه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Check PageRank

Powered by WebGozar

به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای گفتمان محفوظ است
روزشمار فاطمیه