تبلیغات
گفتمان - كوثری (عضو کمسیون امنیت ملی)در گفتگوی تفصیلی با باشگاه خبرنگاران:
گفتمان
راه است و چاه ؛ دیده ی بینای آدمی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دشمن ما یعنی اون دستگاه مقتدر مادی که تا قبل از انقلاب ، بر اقتصاد این کشور و سیاست این کشور و فرهنگ این کشور و منابع این کشور و تصمیمات مسئولان این کشور مسلط بوده از این وضع ناراحته ، می خواهد اینرا عوض کند . چکار کند ؟ برای او تنها راه اینست که ملت ایران و مسئولان ایران به یک محاسبه ای برسند ؛ در نهایت ، که ادامه این راه ، احساس کنندبه صرفشان نیست . می خواهد این محاسبه را بر ذهن شما تحمیل کند . می خواهد من و شما به این نتیجه برسیم که صلاح نیست در مقابل آمریکا ، در مقابل این دستگاه های سیاسی تابع کارتل های گوناگون اقتصادی ؛ در مقابل اینها ، انسان خیلی هم بایستد ، خیلی هم مقاومت کند ، از بعضی از حرفها باید دست کشید ، کما آنکه گفتند دیگر ، در یک برهه ای کسانی گفتند : آقا ول کنید قضیه ی اسرائیل را ، ول کنید قضیه فلسطین را ، ول کنید قضیه عدالت در سطح جهانی را ، حمایت از ملت های عدالت خواه را ، رها کنید این حرفها را ، چه کار دارید، به خودتان بچسبید . این همان تغییر محاسبات است ؛ دشمن اینرا می خواهد . با گفتمان آمده ایم که از محاسبات درستمان حفاظت کنیم و از تغییر نادرست محاسباتمان جلوگیری کنیم.

مدیر وبلاگ : مرتضی
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینكه این کمیسیون از مدت‌ها قبل در حال بررسی تامین امنیت انتخابات 92 بوده، گفت: در همین راستا با مسئولان ذیربط رایزنی کرده‌ایم و درحال انجام اقدامات پیشگیرانه در این زمینه هستیم تا انتخابات 92 بخوبی و با ضریب امنیتی بالا برگزار شود.

                                    اسماعیل كوثری نماینده مردم تهران و عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران به طرح انتخابات آزاد، مذاكرات آتی ایران و 1+5 ، بازدید از جزایر سه‌گانه، ورود فراكسیون اصولگرایان به مصادیق انتخاباتی، مسائل اخیر دولت و مجلس و بسیاری مسائل دیگر پرداخته كه حاصل این گفتگو را در ذیل می‌خوانید.


*** برخی در داخل حرف بیگانگان را تكرار می‌كنند


باشگاه خبرنگاران: به عنوان اولین سوال عده‌ای کلید واژه انتخابات آزاد را دستمایه خود قرار دادند،این افراد چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟

کوثری: متاسفانه برخی در داخل با اینکه خود را فردی سیاسی می‌دانند ناخودآگاه حرف بیگانگان را مطرح می‌کنند؛ در حالیکه انتخابات ما در دست ملت است، مردم بر سر صندوق‌ها هستند که آرا را شمارش و کنترل و بر آنها نظارت می‌کنند و نماینده وزارت کشور و شورای نگهبان و همچنین نماینده کاندیداها هم حضور دارند.


باشگاه خبرنگاران: چرا برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بر چهره‌های اول انقلاب مانند آیت‌الله هاشمی  رفسنجانی، ناطق نوری و ... تاکید می‌شود؟

کوثری: این افراد زحمات بسیاری برای انقلاب کشیده‌اند، اما الان افرادی هستند که اداره کشور را بر عهده بگیرند، هم با توان بالا و جنب‌وجوش بیشتر و هم با انگیزه انقلابی‌. الان هم باید جوان‌ترها با اعتقاد محکمتر بیایند و در نهایت با همت عالی کار پیشرفت كشور را دنبال کنند.


*** رایزنی كمیسیون امنیت ملی با دستگاههای ذیربط برای تامین امنیت انتخابات 92باشگاه خبرنگاران:
چه تمهیداتی برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای سال 92 اندیشیده شده است؟


کوثری: شورای نگهبان کسانی را که کاندیدا می‌شوند با ادله خود تایید صلاحیت می‌كند، قانون اساسی و قانون انتخابات یک بعد امنیت است که کاندیداها به آن وارد نمی‌شوند، من مشکلی در امنیت انتخابات نمی‌بینم و فضای انتخابات ما آنچنان باز است که کسی نمی‌تواند به آن خدشه وارد کند.

در در دوره‌های اولیه انتخابات و در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در گوشه و کنار کشور خصوصا استان‌های مرزی بعضا انفجارهایی صورت می‌گرفت اما در مقطع کنونی، امنیت آنچنان بالا است که در تمام كشور انتخابات در امنیت کامل و به‌دور از هرگونه تشویش برگزار می‌شود چرا كه تمام توان نظام برای تامین امنیت انتخابات به کار گرفته شده و مشکلی وجود ندارد اما با این حال دشمنان بیکار ننشسته‌اند و از خارج و داخل دنبال ایجاد و القای ناامنی هستند.

کمیسیون امنیت ملی مجلس از مدت‌ها قبل در حال بررسی این مسئله است و در همین راستا نیز با مسئولان ذیربط رایزنی کرده‌ایم و درحال انجام اقدامات پیشگیرانه در این زمینه هستیم تا انتخابات بخوبی و با ضریب امنیتی بالا برگزار شود.


*** غرب تلاش می‌كند از انتخابات 92 به عنوان حربه‌ای برای سوءاستفاده از مذاكرات هسته‌ای بهره گیرد


باشگاه خبرنگاران:
مذاکرات ایران و 1+5 از 13 فوریه به زمان دیگری موکول شد و این در حالیست که مقامات غربی تلاش می‌كنند نشان دهند که جمهوری اسلامی از مذاکرات سرباز می‌زند، واکنش شما چیست؟


کوثری: تحلیل غرب این بود که می‌تواند ما را به زانو در بیاورد در حالیکه با شکست مواجه شد و به همین دلیل زمان مذاکرات را به تعویق می‌اندازد تا ببیند انتخابات ریاست جمهوری چه می‌شود. استراتژی و سیاست کلان ما خصوصا در حث هسته‌ای ثابت است،  در مسئله هسته‌ای ما در چارچوب معاهده NPT و وظایفی که آژانس برای اعضا تعیین کرده حرکت می‌كنیم و غیر از آن را قبول نداریم.

باشگاه خبرنگاران: اعضای 1+5 در تلاشند تا از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 به عنوان حربه‌ای برای فشار به ایران استفاده کنند، آیا امكان دارد كه جمهوری اسلامی هم مذاکرات را به تعویق بیندازد؟

کوثری: ما برای مذاکرات آماده‌ایم و اسناد و مدارک درباره مسائل هسته‌ای، حقوق بشر و ..  به اندازه كافی در اختیار داریم اما چون رسانه‌های بین‌المللی در اختیار غرب است آنها علیه ما جوسازی می‌کنند. ما همواره برای مذاکره آماده‌ایم چرا كه معتقدیم تمامی امور باید در چارچوب قانون صورت گیرد به همین دلیل دغدغه‌ای نداریم و قطعا غربی‌ها در تلاشند تا از انتخابات جمهوری اسلامی سوء استفاده کنند. 1+5 باید بداند که اگر آنها مذاکرات را طولانی کنند ما هیچگاه توقف نخواهیم کرد و مسیر پیشرفت خود را طی می‌کنیم.


باشگاه خبرنگاران: بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی از مناطق حساس کشور مانند جزایر سه‌گانه، مراکز هسته‌ای، زندان‌ها و ... در چه راستایی صورت می‌گیرد و چه تاثیری بر امنیت کشور می‌گذارد؟

کوثری: این‌ بازدید‌ها وظایفی است که برای مجلس تعیین شده است، قانونگذاری جامع، کامل و نظارت از وظایف نمایندگان است و لذا ما موظفیم از مکان‌هایی که به حوزه کاری کمیسیون امنیت ملی مربوط می‌شود بازدید کنیم مانند زندان‌ها، بازدید از مرزها، تنگه هرمز، جزایر سه‌گانه و ...  كه در بحث امنیتی- دفاعی است كه ما بعنوان نمایندگان مردم در آنها حضور می‌یابیم.

باشگاه خبرنگاران: رهبری در سفر به کرمانشاه بحث نظام پارلمانی را مطرح فرمودند، برنامه مجلس برای کار کارشناسی در این زمینه چیست؟

کوثری: در مورد این مسئله هنوز برنامه دقیقی در دستور كار نیست چرا که بحث‌های پراکنده‌ای انجام شده اما تیمی در مجلس به طور قطعی برای بررسی این موضوع تشکیل نشده است و در كل نمایندگان بر لزوم کار کارشناسی و بررسی این مسئله تاکید دارند.

عده‌ای از صاحبنطران در این‌باره تاكید دارند كه باید اشکالات قانون را اصلاح کنیم اما نظر من این است که قانون مشکلی ندارد و مجریان باید پایبند به قانون باشند و این نكته نیز نباید مغفول بماند كه ما در كشور به احزاب نیاز داریم.

 برای مثال در این دوره و دوره قبل اصولگرایان حاکم بر مجلس بودند اما افراد مستقل و بعضا اصلاح‌طلب هم در قانونگذاری‌ها نقش داشتند به همین دلیل درقانونگذاری مشكلی نبوده و تنها در اجرا شاهد ایجاد مشکل بودیم. بنده شخصا معایب و محاسن آن را بررسی نکردم اما این کار به صورت پراکنده در مجلس پیگیری می‌شود.


*** ائتلاف 1+2 قسمتی از تفكر اصولگرایی است


باشگاه خبرنگاران:
آیا فراکسیون اصولگرایان به طور مصداقی وارد بحث انتخابات ریاست جمهوری شده است؟


کوثری: قطعاً همین طور است قسمتی از این تفکر مثل 1+2 وارد شده اما این مسئله به اینجا ختم نمی‌شود شاید افراد (اصولگرا) به صورت مستقل وارد عرصه شوند چرا که طیف اصولگرایی بسیار گسترده است، اصولگرایی تفکر برخاسته از بطن انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است.

رهبری در سال 86 در جمع کارگزاران که از تفکرات مختلف اصلاح‌طلب، اصولگرا و... بودند مطرح کردند كه اصولگرایی برخاسته از بطن اسلام ناب است اما در روش اجرا اختلاف دارند.

این طبیعی است كه کسانی که در چارچوب نظام در حركتند براساس اصولگرایی حرکت می‌کنند. به اصلاح‌طلبان می‌گوییم اگر در چارچوب انقلاب می‌خواهید بیایید اشکال ندارد اما اگر مانیفست شما برخاسته از غرب باشد آن را قبول نداریم كه در عمل اصلاح‌طلبان مسئله‌ای که غرب می‌خواهد را دنبال کردند نه آن چیزی که مردم و انقلاب می‌خواستند.


*** دولت و مجلس با كشاندن اختلافات به میان مردم آرامش را از آنان سلب نكنند


باشگاه خبرنگاران: ارزیابی شما از اختلافات اخیر دولت و مجلس و فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب در این زمینه چیست؟


کوثری: چه در قانونگذاری و چه در اجرا اختلافاتی هست که باید اصلاح شود به عنوان مثال در طرح سرعت بخشیدن به کار مترو بودجه دو میلیاردی به مترو تخصیص داده شد اما رئیس‌جمهور قانون ابلاغ شده به دولت را اجرا نکرد و قطعا می‌توان مشکلات و اختلاف نظرها را از طریق نشست‌ و هم‌اندیشی حل کرد نه باگروکشی چرا که این امر در كشور ایجاد تشنج می‌کند.

بعد از تاکیدات رهبری معظم انقلاب بر تعامل قوا با یکدیگر خصوصا دولت و مجلس و اینکه سران قوه باعث خوشحالی دشمن نشوند، این مسائل رفع شد. برای مثال در جریان سوال از رئیس جمهور رهنمودهای رهبری معظم سبب شد نمایندگان طرح سوال خود را پس بگیرند.

خوشبختانه مجلس و دولت در مورد اصول اختلافی ندارند همه در یک صف پشت رهبری و در مقابل دشمنان ایستادند اما نباید اختلافات را میان مردم بیاورند و زمینه سلب آرامش روانی از آنان را فراهم كنند.


*** لزوم بهره‌گیری از دیپلماسی پارلمانی درجهت تقویت دیپلماسی كشور


باشگاه خبرنگاران:
سفر کمیسیون به کشورهای منطقه برای تقویت دیپلماسی پارلمانی تا چه حد موثر بوده و چه تاثیراتی می‌تواند داشته باشد؟


کوثری: در دوره هشتم قدم‌های موثری در این زمینه برداشته شد كه به صورت عملیاتی کشورهایی که در ایران سفارت دارند مثل بسیاری از کشورهای اروپایی، آفریقایی و... را دعوت کرده و جلسه داشتیم، این كار را در جهت کمک به دیپلماسی و با هماهنگی وزارت امور خارجه انجام دادیم و آن را ادامه خواهیم داد.

اما کشورها باید متوجه باشند که وقتی از روابط با ایران کنار می‌کشند خود را در دامن استکبار جهانی قرار می‌دهند، چرا که آن‌ها تصمیم‌گیرنده نیستند. ما معتقدیم باید برای تقویت دیپلماسی کشور از همه ظرفیت‌ها مخصوصا دیپلماسی پارلمانی استفاده کنیم که این مسئله می‌تواند در بهره‌گیری از دیپلماسی جهانی و منطقه‌ای تاثیر بسزایی داشته باشد و کمیسیون امنیت ملی مجلس هم برای تقویت دیپلماسی کشور و کمک به آن آمادگی دارد.


*** تعطیلی و یا وجود نقص فنی در نیروگاه بوشهر كذب است


باشگاه خبرنگاران:
بهره برداری از نیروگاه بوشهر چه زمانی محق می‌شود و چرا تاکنون درباره بهره‌برداری از این نیروگاه مسائل مختلفی مطرح شده است؟


کوثری: كمیسیون امنیت ملی بنا بر وظایفی که داشت یك یا دو بار در سال از نیروگاه بوشهر بازدید كرده و ما بعنوان اعضای كمیسیون درزمان اتمام این نیروگاه در محل حاضر شدیم. این نیروگاه تا اوایل امسال بیش از 900 مگاوات برق وارد شبکه برق‌رسانی كشور کرد اما به خاطر تغییر و تحول و انتقال مسئولیت از دانشمندان روسی به دانشمندان ایرانی کل نیروگاه مجددا چك و قسمت‌هایی از آن تقویت شد، اما نكته مهم اینجاست كه مشکلی برای بهره‌برداری نهایی وجود ندارد و شایعات مبنی بر تعطیلی و یا نقص فنی نیروگاه بوشهر كذب محض است.

انتهای پیام/نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها : گفتگوی تفصیلی کوثری، امنیت انتخابات ۹۲، انتخابات آزاد،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 3 اسفند 1391
جمعه 17 شهریور 1396 12:46 ب.ظ
Hi there mates, fastidious post and pleasant arguments commented at this place, I
am genuinely enjoying by these.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Check PageRank

Powered by WebGozar

به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای گفتمان محفوظ است
روزشمار فاطمیه